Dried Pears
Details
Additional Information
| Serving Size | 1.4 oz |
|---|---|
| Calories | 115 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 27 g |
| Total Carbohydrate (%) | 9% |
| Dietary Fiber (g) | 6 g |
| Dietary Fiber (%) | 22% |
| Sugars (g) | 14 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | 1 g |
| Vitamin A (%) | 0% |
| Vitamin C (%) | 11% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 7% |
| Ingredients |
Pears, sulphur dioxide (may contain pits and/or pit fragments) Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |
| Storage Instructions | Dried Pears are best kept in cool dry storage at temperature between 40 to 50 degrees. Shelf life for dried pears is to be used within 12 months for optimal quality. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Dried Pears
Dried Pears
Details
Additional Information
| Serving Size | 1.4 oz |
|---|---|
| Calories | 115 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 27 g |
| Total Carbohydrate (%) | 9% |
| Dietary Fiber (g) | 6 g |
| Dietary Fiber (%) | 22% |
| Sugars (g) | 14 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | 1 g |
| Vitamin A (%) | 0% |
| Vitamin C (%) | 11% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 7% |
| Ingredients |
Pears, sulphur dioxide (may contain pits and/or pit fragments) Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |
| Storage Instructions | Dried Pears are best kept in cool dry storage at temperature between 40 to 50 degrees. Shelf life for dried pears is to be used within 12 months for optimal quality. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Details
Additional Information
| Serving Size | 1.4 oz |
|---|---|
| Calories | 115 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 27 g |
| Total Carbohydrate (%) | 9% |
| Dietary Fiber (g) | 6 g |
| Dietary Fiber (%) | 22% |
| Sugars (g) | 14 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | 1 g |
| Vitamin A (%) | 0% |
| Vitamin C (%) | 11% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 7% |
| Ingredients |
Pears, sulphur dioxide (may contain pits and/or pit fragments) Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |
| Storage Instructions | Dried Pears are best kept in cool dry storage at temperature between 40 to 50 degrees. Shelf life for dried pears is to be used within 12 months for optimal quality. |













