Apricots Jumbo California
Details
Additional Information
| Serving Size | .6 oz |
|---|---|
| Calories | 38 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 10 g |
| Total Carbohydrate (%) | 3% |
| Dietary Fiber (g) | 1 g |
| Dietary Fiber (%) | 5% |
| Sugars (g) | 6 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | .4 g |
| Vitamin A (%) | 23% |
| Vitamin C (%) | 1% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 4% |
| Ingredients | Apricots, sulphur dioxide. |
| Storage Instructions |
Jumbo Apricots are best kept in cool dry storage at temperature between 48 to 52 degrees, for a longer shelf life store at 32 degrees or less. Shelf life for jumbo apricots is to be used within 12 months for optimal quality. Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns

Apricots Jumbo California
Apricots Jumbo California
Details
Additional Information
| Serving Size | .6 oz |
|---|---|
| Calories | 38 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 10 g |
| Total Carbohydrate (%) | 3% |
| Dietary Fiber (g) | 1 g |
| Dietary Fiber (%) | 5% |
| Sugars (g) | 6 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | .4 g |
| Vitamin A (%) | 23% |
| Vitamin C (%) | 1% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 4% |
| Ingredients | Apricots, sulphur dioxide. |
| Storage Instructions |
Jumbo Apricots are best kept in cool dry storage at temperature between 48 to 52 degrees, for a longer shelf life store at 32 degrees or less. Shelf life for jumbo apricots is to be used within 12 months for optimal quality. Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Details
Additional Information
| Serving Size | .6 oz |
|---|---|
| Calories | 38 |
| Calories from Fat | 0 |
| Total Fat (g) | 0 g |
| Total Fat (%) | 0% |
| Saturated Fat (g) | 0 g |
| Saturated Fat (%) | 0% |
| Cholesterol (mg) | 0 mg |
| Cholesterol (%) | 0% |
| Sodium (mg) | 0 mg |
| Sodium (%) | 0% |
| Total Carbohydrate (g) | 10 g |
| Total Carbohydrate (%) | 3% |
| Dietary Fiber (g) | 1 g |
| Dietary Fiber (%) | 5% |
| Sugars (g) | 6 g (0g added sugars) |
| Protein (g) | .4 g |
| Vitamin A (%) | 23% |
| Vitamin C (%) | 1% |
| Calcium (%) | 1% |
| Iron (%) | 4% |
| Ingredients | Apricots, sulphur dioxide. |
| Storage Instructions |
Jumbo Apricots are best kept in cool dry storage at temperature between 48 to 52 degrees, for a longer shelf life store at 32 degrees or less. Shelf life for jumbo apricots is to be used within 12 months for optimal quality. Packaged in the same facility as peanuts, tree nuts, wheat, soy, and milk products. |












